Aktualności


Jak dbać o blat kuchenny z marmuru?

Marmurowe blaty w kuchni to rozwiązanie, które doskonale sprawdzi się w każdej nowoczesnej aranżacji. Choć materiał ten głównie kojarzony jest z luksusowymi wnętrzami, zyskał sporą popularność i zaczął cieszyć się dużą popularnością. Marmur w kuchni może prezentować się naprawdę okazale, trzeba jednak pamiętać o tym, aby utrzymywać blaty w należytej czystości. W jaki sposób dbać o blat kuchenny z marmuru? Jakie zabiegi sprawią, że jego wygląd zawsze będzie budził zachwyt?

O czym pamiętać posiadając blat marmurowy?

Marmur należy do materiałów znajdujących bardzo szerokie zastosowanie. Tworzy się z niego bowiem schody, parapety lub płyty ścienne. Duże zainteresowanie zyskały również blaty marmurowe do kuchni. Taki blat dobrze sprawdza się w kuchni, bowiem w przeciwieństwie do płyt MDF nie puchnie pod wpływem wilgoci oraz wody. Trzeba jednak pamiętać, że materiał ten jest dość nasiąkliwy. Może więc chłonąć różnego rodzaju przebarwienia, pochodzące na przykład od kawy lub wina. Naturalnie w pomieszczeniach kuchennych istnieje pewne ryzyko do powstania takich plam, jednak odpowiednie zabiegi ze strony użytkownika mogą pomóc w skutecznym zabezpieczeniu blatu.

Marmur jest kamieniem naturalnym, dlatego też jak każdy naturalny kamień wraz z upływem czasu może się wycierać. Pomimo tego proces ten trwa wiele lat. Dostępne na rynku rozwiązania wykonane z płyt wiórowych, nie są w stanie zagwarantować tak wysokiej wytrzymałości.

Czego unikać przy pielęgnacji blatu marmurowego?

blat_marmur

Marmur posiada porowatą powierzchnię, która stosunkowo łatwo ulega różnego rodzaju zabrudzeniom. W efekcie intensywnej eksploatacji na powierzchni blatu mogą pojawiać się nieestetyczne plamy. Żeby utrzymać go w jak najlepszym stanie, musimy pamiętać o jak najszybszym usuwaniu tłustych zabrudzeń oraz nie pozostawiać na jego powierzchni wody. Podstawowa pielęgnacja polega na regularnym przecieraniu powierzchni blatu przy użyciu ciepłej wody i wycieraniu jej do sucha. Najlepiej sprawdzają się do tego szmatki z irchy, która dobrze osusza i nie pozostawia smug.

Podczas codziennej pielęgnacji należy unikać stosowania środków wybielających, które posiadają chlor oraz różnego rodzaju mleczek czyszczących, dostępnych w sklepach z chemią gospodarczą. Niewskazane są również preparaty zawierające oleje silikonowe. Całkowicie zabronione jest także używanie środków z kwaśnym i zasadowym pH.

Najlepiej sprawdza się woda i delikatny detergent. Takie zestawienie świetnie radzi sobie z tłustymi plamami, które mają tendencje do wnikania w pory marmuru. Na świeże i niewielkie plamy stosować można sodę oczyszczoną, wodę destylowaną lub biały spirytus, którym zostanie nasączony wacik. Warto korzystać także z gotowych preparatów, dostępnych w specjalistycznych sklepach. Są one odpowiednio dostosowane do konkretnego rodzaju materiału.

.

Jak sprawić, by blat posłużył nam na lata?

Jeśli chcemy żeby blat służył nam przez długie lata, należy zadbać o jego impregnację. Proces ten umożliwia zasklepienie mikroszczelin na powierzchni blatu. Impregnacje najlepiej jest wykonywać raz do roku, stosując specjalnie dedykowany w tym celu preparat. Przed rozpoczęciem impregnacji należy dokładnie wyczyścić powierzchnię. Środek powinien być rozprowadzany w sposób równomierny przy pomocy pędzelka lub ściereczki. Po upływie zalecanego przez producenta czasu, zaleca się dokładnie wypolerować granitowy blat na sucho.

Dzięki impregnacji na powierzchni blatu powstaje specjalna warstwa ochronna, która uniemożliwia przedostanie się szkodliwej substancji do wnętrza materiału. Dodatkowo łatwiej utrzymać blat w należytej czystości, bowiem nie będzie on wchłaniał wilgoci. W przypadku blatów wykorzystywanych w pomieszczeniach kuchennych, warto decydować się na produkty, które nie będą miały szkodliwego wpływu na żywność.

Marmur mimo wszystko jest trudnym materiałem na blat kuchenny. Jego estetyka może przykuwać wzrok, ale zdecydowanie bardziej wytrzymałym materiałem jest granit czy konglomerat. Mimo to, na życzenie klienta blat z marmuru może zostać na stałe w kuchni jako blat kuchenny. Przy podjęciu decyzji o blacie kuchennym z marmuru, należy wiec szczególnie pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji blatu i impregnacji.


« powrót
KONTAKT
x

Zostaw swój numer.
Oddzwonimy do Ciebie

Podaj, kiedy mamy się z Tobą skontaktować

Wyślij
(przesuń strzałkę)

* Wymagane pola

+48 338 211 096