Aktualności


Jak odnowić blat kuchenny?

Blat kuchenny stanowi jeden z najważniejszych elementów wyposażenia każdej kuchni. To właśnie on służy do przygotowywania różnego rodzaju posiłków oraz stawiania naczyń. Przy zastosowaniu odpowiedniej aranżacji wnętrza, blaty mogą również pełnić funkcję jadalnianą. Warunki panujące w kuchni są jednak dość wymagające. Blaty narażone są zarówno na działanie obciążeń, jak również wysokich temperatur lub wilgoci. W rezultacie z czasem może dochodzić do powstawania uszkodzeń. Ich stopień z całą pewnością uzależniony będzie w dużej mierze od rodzaju zastosowanego do produkcji blatu materiału. Co można zatem zrobić, żeby blat znów prezentował się estetycznie?

Czy każdy blat kuchenny może zostać odnowiony?

Rodzaj blatu kuchennego odgrywa najważniejsze znaczenie dla procesu związanego z jego odnawianiem. W mieszkaniach oraz domach spotkać można się między innymi z produktami, które wykonane zostały z:

  • drewna,
  • metalu,
  • kamienia,
  • konglomeratu,
  • płytek.


W zasadzie odnowić można każdy rodzaj blatu kuchennego, jednak należy dokładnie przeanalizować, w którym momencie tego rodzaju zabieg będzie opłacalny, Jeśli bowiem mowa o blatach laminowanych z płyty, taki zabieg nie zawsze okaże się korzystny. Laminowane płyty wiórowe są jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów przy produkcji blatów dedykowanych do kuchni. Decyduje o tym wszechstronność i prostota obróbki, ale także niska cena, która zachęca do skorzystania z takiego właśnie rozwiązania. Blat jest dość odporny na uszkodzenia mechaniczne, ścieranie, działanie wilgoci oraz łatwo utrzymać go w należytej czystości. Jeśli ulegnie on zniszczeniu, użytkownicy częściej podejmują decyzję o jego całkowitej wymianie. Można również odmalować blat, okleić go za pomocą specjalnej folii lub też zastosować na jego powierzchni płytki. Tego typu zabiegi nie zagwarantują nam jednak trwałości na wiele następnych lat. Sprawdzą się bardziej jako tymczasowe rozwiązanie w momencie, kiedy nie planujemy jeszcze przeprowadzać gruntownego remontu kuchni. Najlepiej jako blat docelowy wybrać kamień lub konglomerat kwarcowy.

W jaki sposób odnowić blat kuchenny?

blat

Żeby odnowić blat kuchenny należy wykonać odpowiednie czynności, które uzależnione będą od rodzaju wykorzystanego w blacie materiału. W celu odnowienia blatu wykonanego z drewna, należy go uprzednio przeszlifować. Warto do tego zadania użyć szlifierki i papieru ściernego. Po usunięciu starej powłoki, blat będzie można zaolejować lub polakierować. Trzeba również pamiętać o tym, że drewno wymaga regularnej, codziennej pielęgnacji. Po zakończeniu korzystania z blatu należy go wytrzeć do sucha i usunąć z niego zabrudzenia.

Odnawiać można także blaty kamienne. Blat kuchenny z naturalnego kamienia, takiego jak granit lub kwarc, to wyjątkowo trwałe rozwiązanie, które idealnie sprawdzi się w każdej kuchni. Jeśli na powierzchni pojawią się nieestetyczne ubytki lub uszkodzenia, można przeprowadzić jego renowację. W tym celu należy go przeszlifować i uzupełnić wszelkie niedoskonałości za pomocą dedykowanych do tego celu narzędzi lub skontaktować się z producentem.

Specjalne technologie wykorzystywane są również do odnawiania blatów wykonanych z konglomeratów. Konglomerat nazywany jest również kamieniem syntetycznym.  Powstaje on ze zmielonego kamienia naturalnego, takiego jak granit czy piasek kwarcowy, który połączony zostaje żywicą.

Przeciwwskazania

blat_kuchenny

W zasadzie można podjąć się próby odnowienia każdego rodzaju blatu kuchennego. Każdorazowo trzeba jednak ocenić jego stan oraz rodzaj zabrudzeń lub uszkodzeń.  Niektóre rodzaje zniszczeń mogą być bardzo trudne w renowacji. Chodzi między innymi o mocne zawilgocenie w przypadku blatów wykonanych z drewna lub płyty. W wielu przypadkach podejmowanie prób odnowienia blatu może okazać się rozwiązaniem nieekonomicznym. Jeśli dysponujemy produktem z niższej półki, wymiana na nowy element nie będzie dla nas zbyt kosztowną inwestycją. Trzeba również pamiętać o właściwej eksploatacji oraz regularnym czyszczeniu. Wówczas blat kuchenny na długo zachowa swoją estetykę oraz funkcjonalność.

Dlatego najlepiej sprawdzą się blaty z kamienia naturalnego granitu czy konglomeratu kwarcowego, które dzięki regularnej impregnacji będą funkcjonalne i cieszyły oko na wiele lat.


« powrót
KONTAKT
x

Zostaw swój numer.
Oddzwonimy do Ciebie

Podaj, kiedy mamy się z Tobą skontaktować

Wyślij
(przesuń strzałkę)

* Wymagane pola

+48 338 211 096