Aktualności


Schody z kamienia – impregnacja i czyszczenie

Wybór kamiennych schodów może stanowić bardzo opłacalną inwestycję. Schody to nie tylko funkcjonalność i bezpieczeństwo, ale również niezwykle ważny element, kształtujący aranżację każdego wnętrza. Schody z kamienia są niezwykle wytrzymałe i robią niesamowite wrażenie estetyczne. Oczywiście żeby zachowały swoje cenne walory, należy o nie dbać w odpowiedni sposób. Chodzi między innymi o wykonywanie takich czynności, jak czyszczenie oraz impregnacja. W jaki sposób należy to robić i jakich środków można użyć, aby efekt finalny był w pełni zadowalający? 

Eleganckie, kamienne schody

Nie ulega wątpliwości, że schody wykonane z kamienia, takiego jak na przykład granit, charakteryzują się zarówno wysokim poziomem estetyki, jak i wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne i działanie szkodliwych czynników atmosferycznych. Surowiec stosowany jest bardzo chętnie, przede wszystkim dzięki możliwości uzyskania niebanalnej kolorystyki oraz interesujących i oryginalnych faktur. Kamień to doskonały budulec do obłożenia schodów zewnętrznych oraz wewnętrznych. Schody z kamienia pełnią praktyczną rolę w każdym domu, jednak równocześnie mogą stanowić także element dekoracyjny. Z powodzeniem będą służyć domownikom przez wiele kolejnych lat, jednak należy pamiętać o tym, że naturalny kamień wymaga specjalnego traktowania. Dotyczy to głównie kwestii związanych z utrzymaniem odpowiedniej czystości. 

Jak wyczyścić schody z kamienia?

Właściwa pielęgnacja schodów z kamienia, pozwoli cieszyć się ich pięknem znacznie dłużej. Najbardziej narażone na zabrudzenia, są w szczególności schody znajdujące się na zewnętrz budynku. To właśnie na schody zewnętrzne nieustanny wpływ mają szkodliwe warunki atmosferyczne, które prowadzą do powstawania różnego rodzaju zabrudzeń. Czyszczenie spełnia więc rolę estetyczną, ale jednocześnie mającą również znaczenie dla względów technicznych. Zaniedbane schody mogą bowiem ulegać korozji i stanowić zagrożenie dla osób, które z nich korzystają.

Czyszczenie drobnych zabrudzeń nie jest skomplikowanym zadaniem. Proces czyszczenia uzależniony będzie jednak od rodzaju zastosowanego kamienia. W przypadku piaskowca, kurz i zanieczyszczenia lotne, można usunąć za pomocą szczotki o twardym włosiu. Jeśli wystąpią trudności, sprawdzi się letnia woda z dodatkiem detergentu. Do dużych zanieczyszczeń konieczne staje się zastosowanie profesjonalnych preparatów, które pomogą utrzymać idealną czystość schodów.

Regularnej pielęgnacji wymagają schody wykonane z granitu. W tym przypadku należy zwrócić dużą uwagę na odpowiedni dobór narzędzi, a także środków myjących. Wykonywanie czynności w sposób nieprawidłowy, może bowiem prowadzić do uszkodzenia powłoki zewnętrznej lub skutkować pojawieniem się na niej przebarwień. Trzeba również pamiętać o zachowaniu regularności. Na schodach nie powinny zalegać odpady organiczne, takie jak chociażby liście, trawa lub kawałki drewna. Mogą one bowiem wytwarzać związki, które trwale zabarwią określony obszar schodów. Należy zwrócić uwagę również na obecność piasku, który doprowadzić może do pojawienia się rys i matowienia powierzchni. 

Profesjonalne preparaty do czyszczenia schodów z kamienia

schody z kamienia naturalnego

Schody z kamienia są bardzo efektowne, jednak wymagają określonych zabiegów pielęgnacyjnych. Do czyszczenia kamiennych powierzchni, najlepiej wykorzystywać dedykowane do tego celu preparaty renomowanych marek. Dzięki temu uzyskać można zarówno gwarancję skuteczności, jak i bezpieczeństwa. Preparaty należy dobierać mając na uwadze typ zabrudzenia oraz rodzaj materiału, z którego wykonane zostały schody. Z całą pewnością warto wykorzystać chemię do kamienia naturalnego i sztucznego marki Akemi. Środki gwarantują pełne bezpieczeństwo dla czyszczonej powierzchni, zapewniając jej efektowny wygląd przez wiele lat. Preparaty bogate w składniki, które podlegają biodegradacji, świetnie sprawdzają się do usuwania różnego typu zabrudzeń, a nawet rdzy. Idealnie sprawdzają się w przypadku schodów granitowych lub wykonanych z marmuru. 

W zależności od zapotrzebowania, wykorzystać można między innymi mydło do kamienia Akemi, które sprawdzi się do czyszczenia płyt zarówno z kamienia naturalnego, jak i sztucznego. Jednocześnie mydło zabezpiecza kamień, pozwalając na zachowanie jego struktury i koloru. Akemi Sanitarreiniger przeznaczony jest z kolei do kamieni kwasoodpornych, usuwając z nich osady wapienne, pozostałości mydła i detergenty. Dostępne są również specjalne preparaty przeciw glonom, które pozwalają na pozbycie się naturalnych nalotów i przebarwień, powstałych w wyniku obecności liści, glonów lub mchów. W przypadku pojawienia się plam tłuszczowych, sprawdzi się pasta do usuwania tłuszczu i oleju Akemi. Na rdzawe naloty wykorzystać można płyn do usuwania rdzy, natomiast w przypadku wystąpienia zanieczyszczeń ze smoły, olejów lub wosku - płyn do zmywania wosku Akemi. 

Jak impregnować schody z kamienia?

Impregnacja jest bardzo ważnym krokiem, który zapewnia wieloletnią trwałość kamienia. Dzięki właściwie przeprowadzonej impregnacji, kamień zachowuje swój estetyczny wygląd przez cały okres użytkowania. Brak odpowiedniej dbałości w tym zakresie, skutkować może znacznym pogorszeniem jego parametrów. Schody z kamienia należy impregnować, biorąc pod uwagę materiał, z którego zostały wykonane.

W przypadku marmuru można korzystać z impregnatów nabłyszczających, bezbarwnych lub wzmacniających kolor. Przed rozpoczęciem pracy, powierzchnia powinna być sucha i oczyszczona. Marmur z wykorzystaniem odpowiednich preparatów wystarczy impregnować raz do roku. Jego powierzchnia staje się wówczas łatwa do umycia.

Warto także impregnować granit. Poddając kamień takiemu procesowi, tworzy się na nim warstwa ochronna, która zabezpiecza przed przedostawaniem się szkodliwych substancji. 

Środki do impregnacji kamienia

Schody z kamienia warto impregnować profesjonalnymi preparatami. Chronią one kamień przed wilgocią, zanieczyszczeniami oraz plamami. To dzięki nim schody są odpowiednio zabezpieczone przed działaniem rozmaitych substancji, które mogą w niekorzystny sposób wpłynąć na strukturę materiału. Dedykowane środki do impregnacji kamienia zagwarantują im bezpieczeństwo i efektowny wygląd.

Marka Akemi posiada w swojej ofercie doskonałe jakościowo środki do impregnacji. Regularnie przeprowadzane zabiegi pielęgnacyjne, stanowią klucz do wieloletniego cieszenia się naturalnym pięknem kamienia. Jednocześnie preparaty pogłębiają jego kolor, co także wpływa na poprawę walorów estetycznych. Akemi Anty-Plama to preparat, który może zostać wykorzystany zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Dobrze zabezpiecza zarówno kamienie naturalne, jak i sztuczne przed wnikaniem substancji kolorowych, oleju, tłuszczów, a także pogłębia ton kolorystyczny. Akemi pogłębiacz koloru, zabezpiecza kamień przed wnikaniem wody oraz różnego typu zanieczyszczeń. Zastosować można go w przypadku kamieni naturalnych oraz sztucznych. Środek tworzy efekt mokrej powierzchni bez uwidocznienia połysku.

Zakup dobrego impregnatu z całą pewnością się opłaci. Powłoka, która powstaje dzięki zastosowaniu preparatu sprawia, że powierzchnia kamienia będzie mniej podatna na uszkodzenia, zadrapania i przebarwienia. Należy również pamiętać o tym, że pomimo dużej wytrzymałości materiałów takich jak granit, należy obchodzić się z nimi ostrożnie. Na schody nie powinno się upuszczać ciężkich przedmiotów lub przesuwać ich po powierzchni. Najbardziej narażone na zniszczenie są brzegi płyt schodowych. Warto więc zadbać o ich estetyczny wygląd, pamiętając o regularnym stosowaniu specjalnych preparatów oraz zachowaniu zasad bezpieczeństwa.

 


« powrót
KONTAKT
x

Zostaw swój numer.
Oddzwonimy do Ciebie

Podaj, kiedy mamy się z Tobą skontaktować

Wyślij
(przesuń strzałkę)

* Wymagane pola

+48 338 211 096